preloader
Scroll to top

Badanie błędnika – okulary Frenzl`a

Okulary Frenzl`a to urządzenie diagnostyczne używane m.in. w otoneurologii w diagnostyce oczopląsu (nustagmus – mimowolne ruchy gałek ocznych), a pośrednio zawrotów głowy. Przyczyny zawrotów głowy są bardzo zróżnicowane i mogę mieć bardzo złożone tło. Badanie z pomocą okularów Frenzl`a pomaga potwierdzić (lub wykluczyć) oczopląs o podłożu błędnikowym i zdecydować o ewentualnych dalszych badaniach w celu rozpoznania dokładnych przyczyn oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Okulary Frenzl`a, nazwane na cześć wynalazcy- niemieckiego lekarza, posiadają bardzo silne (ponad 18 dioptrii) szkła obustronnie wypukłe, które powodują, że pacjent nie jest w stanie zafiksować (skupić) wzroku na otoczeniu. Stwarza to idealną sytuację dla obserwującego gałki oczne lekarza, które teraz nie mogą ukryć istnienia ewentualnego oczopląsu, skupiając się na jakimś przedmiocie. Szkła optyczne są tak skonstruowane, że od strony lekarza ukazują gałki oczne w dużym powiększeniu, ułatwiając zaobserwowanie czasami bardzo delikatnych ruchów, świadczących o oczopląsie. Obraz gałek jest podświetlany, dodatkowo ułatwiając diagnostykę.


Używamy oryginalnych okularów DeHag.

Przebieg badania

Pacjent siada w fotelu. Lekarz zakłada pacjentowi okulary Frenzl`a i obserwuje gałki oczne. Czasami może wykonać odpowiednie manewry fotela, w celu sprowokowania ewentualnego oczopląsu.  Badanie trwa najczęściej maksymalnie kilka minut.

Zalecenia

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jednak zaleca się nie jeść 2 godziny przed planowanym badaniem (u niektórych mogą wystąpić zawroty głowy i odruch wymiotny). Dzieci siadają na kolanach opiekuna. Najmłodszym maluchom warto przynieść ich ulubioną maskotkę – w celu zmniejszenia stresu.