preloader
Scroll to top

W Miniklinice przeprowadzamy badania endoskopowe (Endoscopy – „oglądanie w środku”).

Jest to procedura medyczna, w której lekarz ogląda wnętrze ciała pacjenta przy pomocy endoskopu (sondy w formie cienkiej sztywnej lub giętkiej rurki zawierającej światłowody: jeden do oświetlania badanego organu, drugi – do przekazywania uzyskanego obrazu do okularu i dalej kamery medycznej oraz monitora).

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do obszarów ciała, niedostępnych w łatwy sposób wzrokowi ludzkiemu. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii – oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrolą anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.

Pierwsze urządzenia endoskopowe, przypominające w swej koncepcji dzisiejsze endoskopy, powstały w początkach XIX w. Badano najczęściej pochwę, odbytnicę i dolną część gardła. Jako ciekawostkę można podać, że Bozzini – jeden z pionierów tej metody, został ukarany przez władze swojego uniwersytetu „za niezdrową ciekawość”.

W tamtych czasach endoskopia powodowała wiele uszkodzeń przełyku i gardła, gdyż nie całe badanie (głównie wprowadzanie aparatu) odbywało się pod kontrolą wzroku badającego.Jednak rozwój optyki i mechaniki precyzyjnej pozwolił na konstruowanie coraz lepszych endoskopów.

Dziś endoskopia niesie ze sobą minimalne ryzyko, a w wielu przypadkach jest bezbolesna. Endoskopy są bardzo małej średnicy, bezpieczne dla otaczających tkanek. Zapewniają przy tym obraz o jakości i szczegółowości, o której nie śniło się jeszcze medykom kilkadziesiąt lat temu. Ukazują zmiany, które trudno dostrzec innymi metodami. Pozwalają na precyzyjną diagnozę i szybkie wszczęcie odpowiedniego leczenia. Badania takie są prawie bezinwazyjne i relatywnie tanie.


W kręgu naszych zainteresowań jest Laryngoskopia („oglądanie krtani”).

Sprzęt

Używamy do tego laryngoskopu o małej średnicy, który nie powoduje nadmiernego dyskomfortu u pacjenta (większość pacjentów nie odczuwa żadnych przykrych przeżyć).

Przebieg badania

Pacjent siada w fotelu. Lekarz delikatnie wprowadza laryngoskop przez usta pacjenta, dociskając jednocześnie gazikiem język pacjenta w celu lepszej ekspozycji gardła. U niektórych pacjentów lekarz może zastosować lekkie znieczulenie miejscowe w formie spayu (całkowicie bezbolesne). Czasem może wystąpić chwilowy kontakt laryngoskopu ze ścianką gardła. Obraz widoczny jest na ekranie monitora i może być zapisany w formie zdjęcia lub filmu. Badanie trwa najczęściej maksymalnie kilka minut.

Zalecenia

Zaleca się nie jeść 2 godziny przed planowanym badaniem (u niektórych może nastąpić odruch wymiotny). Dzieci siadają na kolanach opiekuna. Najmłodszym maluchom warto przynieść ich ulubioną maskotkę – w celu zmniejszenia stresu.

Profesjonalne preparaty do endoskopii

Badanie endoskopowe w laryngologii jest dość często stosowane ze względu na swoją niewielką inwazyjność, jak i wysoką precyzję oraz trafność diagnozy. Nieodłącznym elementem tego badania są dedykowane preparaty do endoskopii. Bez ich wykorzystania obraz, który widzi lekarz, może być niewyraźny, co skutecznie uniemożliwia dokładne oględziny badanego miejsca. Jednym z preparatów, którego zastosowanie ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu badania, jest preparat przeciwko parowaniu optyk „Ultrastop”.

Ultrastop – preparat niezbędny podczas badania endoskopowego

W Miniklinice stawiamy na komfort naszych Pacjentów oraz wysoką skuteczność i profesjonalizm. Właśnie dlatego podczas badań wykorzystujemy preparat przeciwko parowaniu optyk „Ultrastop”. Jak działa? Zapobiega on parowaniu wykorzystywanej w czasie badania kamery. Dzięki niemu uzyskiwany obraz jest maksymalnie czysty oraz wyraźny i niezakłócony. Preparat ten można stosować również podczas fiberoskopii, laryngoskopii, otoskopii czy też stroboskopii.