preloader
Scroll to top

Płukanie uszu Koszalin

Płukanie ucha – w domu czy u laryngologa?

Nasze kanały uszne w sposób naturalny wytwarzają woskowinę. Pełni ona funkcje ochronne i nawilżające. U niektórych osób gromadzi się ona w zbyt dużych ilościach, prowadząc do powstania tzw. “korka”. Powoduje to znaczne pogorszenie słuchu, nieprzyjemne uczucie zatkania ucha, szum uszny i ryzyko zapalenia kanału. Z uwagi na fakt, że woskowina ma właściwości higroskopijne (pochłaniania wilgoci), w odpowiednich warunkach (np w czasie kąpieli basenowej) może w szybkim tempie spęcznieć, powodując ogromny ból. Dobrym sposobem na usunięcie czopu woskowiny jest wykonanie mechanicznego płukania ucha. Jak jednak przeprowadzić zabieg?

Czym jest płukanie ucha?

Płukanie ucha to nic innego jak pozbycie się blokującej masy z przewodu słuchowego. Pamiętajmy, że zdrowe uszy oczyszczają się same, a zbytnie usuwanie woskowiny może doprowadzić do jej nadprodukcji. Zaznaczamy również, że czyszczenie uszu patyczkiem jest niebezpieczne – nie tylko uniemożliwia samoistne oczyszczanie ucha, ale też wpycha woskowinę głębiej do kanału słuchowego.

Płukanie ucha w domu?

Decydując się na wykonanie płukania ucha domowymi sposobami, należy uzbroić się w cierpliwość. Należy również zaznaczyć, że domowe sposoby mogą sprawdzić się w przypadku niewielkich i świeżych złogów woskowiny. W domu możemy użyć preparatu z mieszanką substancji oleistych, które zmiękczą woskowinę. Przy regularnym stosowaniu jest szansa, że woskowina sama wypłynie. Niestety najczęściej w momencie, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości w uchu, czop woskowinowy jest już twardy i wypełnia nasz kanał słuchowy – wtedy koniecznie należy udać się do laryngologa.

Płukanie ucha u specjalisty

Decydując się na płukanie uszu w Miniklinice Koszalin, możesz mieć pewność, że zabieg będzie przeprowadzony skutecznie. Lekarz nie tylko wypłucze uszy, ale też je zbada. W razie potrzeby dostępny jest specjalistyczny irygator firmy Atmos, który za pomocą płynu o temperaturze 37 stopni i odpowiednim ciśnieniu strumienia pomoże usunąć najtwardsze korki. Nasz laryngolog może również użyć tzw. “Janetty” (specjalnej strzykawki) oraz ssaka podciśnieniowego lub specjalnych narzędzi chirurgicznych, niekiedy korzystając z mikroskopu. Gwarantuje to dokładne usunięcie woskowiny oraz gwarancję bezpieczeństwa. Czyste uszy są konieczne do przeprowadzenia miarodajnych badań słuchu lub otoskopii.