preloader
Scroll to top

Płukanie zatok metodą Proetza

Najstarsze praktyki płukania nosa opisywane są w starożytnej indyjskiej praktyce Ayurvedy, o której wzmianki istnieją w świętych księgach hinduistycznych Vedas. Stosowanie techniki Jala-neti było częścią codziennej higieny soucha i polegało na przepłukiwaniu nosa słoną wodą. Usuwano w ten sposób śluz i zanieczyszczenia*.

Obecnie istnieją metody oparte na podobnych założeniach. Sprawdzoną i jedną z najbardziej skutecznych jest płukanie zatok metodą Proetza.

Przebieg:

Przed zabiegiem w nosie u pacjenta zakładane są niewielkie gaziki, nasączone środkiem powodującym obkurczanie śluzówki i „otwieranie” zatok. Po ich usunięciu pacjent kładzie się na rozłożonym fotelu laryngologicznym, z głową dodatkowo odchyloną do tyłu. Następnie lekarz stopniowo i w niewielkich ilościach aplikuje do jednej dziurki nosowej specjalny roztwór soli fizjologicznej z dodatkiem (z zależności od potrzeb), środków rozkurczowych, przeciwzapalnych lub antybiotyków. Płyn, zanim dostanie się do zatok pacjenta, ogrzewany jest na bieżąco przez specjalistyczne urządzenie, które kontroluje, aby temperatura utrzymywana była ciągle w okolicach fizjologicznych 37 st. C. Zapewnia to pacjentowi komfort i zapobiega powstawaniu szoku termicznego. Z drugiej dziurki płyn odsysany jest ssakiem z założoną końcówką typu „oliwka”. Podczas zabiegu pacjent wypowiada słowa (np. „kuku”, „kola”), które powodują zamykanie się podniebienia – płyn nie jest połykany (nie jest to szkodliwe, jeśli się zdarzy), a płukanie – skuteczniejsze.

Zabieg trwa do 30 min, dlatego należy rezerwować 2 następujące po sobie wizyty. Pakiet dwóch wizyt: wizyty z płukaniem oraz wizyty kontrolnej to 450zł.

Zabieg wykonuje dr Rybczyńska-Mróz.

Zalety:

  • efektywne płukanie wszystkich zatok roztworem z substancją czynną dobraną przez lekarza
  • w wielu przypadkach jest alternatywą do stosowania punkcji
  • poprzez mechaniczne wypłukiwanie wydzielin (w tym ropnych) metoda ta jest często skuteczniejsza i mniej obciążająca dla organizmu niż typowa kuracja farmakologiczna
  • nie wymaga znieczulenia
  • większy komfort dzięki na bieżąco kontrolowanej temperaturze płynu

Wady:

  • wymaga minimalnej współpracy pacjenta, dlatego nie jest rekomendowana najmłodszym (poniżej 6 roku życia)

*źrodło: Wikipedia