preloader
Scroll to top

Badanie słuchu

Słuch, a jakość życia

Nasz słuch – jeden z najważniejszych zmysłów, jakimi dysponuje człowiek – odgrywa kluczową rolę w naszym komunikowaniu się ze światem zewnętrznym. Pogorszenie słuchu bardzo wpływa na naszą jakość życia. Niezależnie, czy słuchamy ulubionej muzyki, czy komunikujemy się z innymi, ubytek słuchu może być dla nas bardzo kłopotliwy, a czasami nawet izolujący od otoczenia. Oprócz barier praktycznych, pojawić się mogą dodatkowe problemy psychiczne, jak depresja, poczucie samotności i odrzucenia. Dlatego niezależnie od tego, czy przyczyny utraty słuchu są wrodzone, czy wystąpią z powodu narażenia na hałas, przewlekłych infekcji lub są naturalnym następstwem starzenia się, podjęcie szybkiego leczenia i ewentualnego aparatowania, ma ogromne znaczenie. Przy dzisiejszej technologii, w większości przypadków jest możliwe choćby częściowe przywrócenie słuchu, a za tym zdecydowane polepszenie jakości życia.

Objawy utraty słuchu i czynniki ryzyka

Podczas gdy z wiekiem nasz słuch się naturalnie pogarsza, wielokrotne narażenie na codzienne hałasy może również wpływać na słuch. Czynniki środowiskowe, jak praca w miejscu z głośną maszyną bez odpowiedniej ochrony słuchu lub częste słuchanie głośnej muzyki, są obecnie bardzo istotnymi czynnikami ryzyka. Niedoleczone infekcje, guzy mózgu i tętniaki, urazy głowy i wady wrodzone są również przyczynami ubytku, a nawet całkowitej utraty słuchu. Nieraz okazuje się, że przyczyną jest banalny i łatwy do usunięcia przez laryngologa korek woskowinowy (sprawę załatwia płukanie uszu)!

W przypadku stopniowego ubytku słuchu przez znaczny okres czasu, pacjenci mogą mieć problem z rozpoznaniem pogarszającego się słuchu. Objawy utraty słuchu obejmują:

  • brak lub ograniczona reakcja dziecka na dźwięki
  • dzwonienie, ryczenie, syczenie lub brzęczenie w uchu, znane jako szum uszny
  • ból ucha,
  • podrażnienie lub wyciek płynu z ucha
  • słuchanie telewizji lub radia z większą głośnością niż poprzednio
  • przytłumiony słuch lub uczucie, że Twoje ucho lub uszy mogą być zatkane
  • nerwowe reakcje na głośne dźwięki
  • trudności w rozumieniu, co mówią inni, zwłaszcza gdy obecny jest szum tła

Badania słuchu przeprowadzanie w Miniklinice

Jeśli niepokoi Cię utrata słuchu lub zauważysz którykolwiek z tych objawów, nasz zespół specjalistów może przeprowadzić testy w celu określenia poziomu jego utraty i zapewnić leczenie przywracające słuch, w tym aparaty słuchowe. Oferujemy usługi zarówno dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci.

Wykonujemy:

Klasyfikacja ubytku słuchu

Ze względu na występowanie ubytek słuchu może pojawić się jednostronnie (w jednym uchu) lub obustronne.

Pod względem przebiegu ubytek może może mieć stan nagły, przewlekły lub nieodwracalny.

Ze względu na stopień, ubytek słuchu charakteryzujemy jako:

a) ubytek lekki (osoba nie słyszy cichych dźwięków i ma trudności z rozumieniem mowy w hałasie, ubytek do 30-40dB)

b) ubytek średni (osoba nie słyszy dźwięków cichych i średniogłośnych oraz mają wyraźne trudności z rozumieniem mowy, szczególnie w hałasie, ubytek w przedziale 40-60dB)

c) ubytek głęboki (osoba słyszy tylko niektóre bardzo głośne dźwięki, rozmowy w większym gronie wymagają znacznego wysiłku, ubytek w przedziale 70-90dB)

d) resztki słuchowe – (ubytek rzędu 100-120dB)

e) całkowita głuchota – brak jakiejkolwiek reakcji na dźwięk

Leczenie ubytku słuchu

W każdym przypadku jak najszybciej powinniśmy ograniczyć czynniki ryzyka (zacząć stosować ochronniki słuchu w pracy, słuchać muzyki ciszej, w miarę możliwości wyleczyć zdiagnozowane infekcje). Niekiedy konieczne jest leczenie farmakologiczne lub nawet operacyjne (o tym wszystkim opowie laryngolog podczas konsultacji). Czasami wystarczy zwykłe płukanie uszu (korki uszne zdiagnozuje i usunie nasz laryngolog).

W wielu przypadkach natomiast zalecane jest aparatowanie aparatem słuchowym. Nie dość, że natychmiastowo poprawia on percepcję pacjenta na dźwięki, w dłuższym okresie stymuluje (“ćwiczy”) on nerwy słuchowe, zapobiegając ich zanikowi. Najlepsze efekty przynosi zastosowanie aparatów słuchowych na oba uszy.