preloader
Scroll to top

Laryngolog

Laryngologia – czym się zajmuje?

Laryngolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani i gardła oraz innych narządów w obrębie głowy i szyi. Laryngolog Koszalin i Kołobrzeg to miejsce, w którym nasi specjaliści poradzą sobie również z chorobami ślinianek, języka, czy też ze schorzeniami pojawiającymi się w obrębie zatok przynosowych. Otorynolaryngolog ma możliwość stosowania nie tylko farmakoterapii – chirurgia zatok przynosowych bądź endoskopia dolnych dróg oddechowych i przełyku to zadania nie straszne specjaliście tej dziedziny. Odwiedzając laryngologa Koszalin lub Kołobrzeg prywatnie, nie musisz czekać na termin wizyty NFZ, oddalony nawet kilkadziesiąt dni.

Laryngologia – pochodzenie

Laryngologia, znana również pod nazwą otorynolaryngologia (lub otolaryngologia), jest jedną z wielu specjalizacji medycznych. Jej nazwa wywodzi się z greckiego. Przetłumaczone, poszczególne elementy nazwy określają dokładnie obszar specjalizacji:

  • oko – uchu (otos, oros)
  • ryno – nos (rhinos, rynos) i gardło (pharyngos)
  • laryngo – krtań (laryngos)

Wszystkie wspomniane części ciała tworzą górny odcinek dróg oddechowych. Z uwagi na bliskość poszczególnych elementów i ich anatomiczne powiązania, mogą oddziaływać na siebie, a powstające procesy chorobowe mogą zakłócać czynności pozostałych elementów.

Kiedy zgłosić się do laryngologa?

Laryngologa należy odwiedzić przy podejrzeniu pojawienia się chorób w obrębie głowy i szyi. Do laryngologa dziecięcego Koszalin i Kołobrzeg warto również zwrócić się w momencie, gdy zauważysz problemy ze słuchem, utrzymaniem równowagi czy też, gdy pojawi się ból i stan zapalny ucha. Wizyta u laryngologa jest zalecana również, gdy występują problemy z migdałkami lub przewlekłe zapalenie gardła, bądź krtani.

Wszystkich objawów, które powinny być skonsultowane z laryngologiem, nie sposób wymienić. Jeśli zaniepokoi Cię cokolwiek, związanego z obszarem działania laryngologa – bezzwłocznie umów się do specjalisty. Zapraszamy!